Det skal være hyggeligt og sjovt at cykle i TeamOdder - og det skal også være sikkert. Det betyder meget for os, at alle kommer sikkert ud og sikkert hjem igen.

I klubben har vi et sæt regler, som vi kører efter.  Det betyder blandt andet, at vi giver tydelige tegn når holdet skal dreje eller der er huller i vejen. Vi kører ikke med overlap og så har vi naturligvis ALTID hjelm på. Se alle vores køreregler under fanebladet "Teamodder".

Vi uddanner vores holdkaptajner i DGI, så de er klædt godt på til rollen, og så de kan guide os sikkert rundt på store og små veje. Vores holdkaptajner tilbydes desuden at tage et førstehjælpskursus, som er målrettet de situationer, man kan opleve som holdkaptajn.

Sidste år havde vi et klubarrangement med DGI, hvor vi arbejdede med kampagnen "GO´STIL på landevejen". Det gav mange gode snakke om hvordan vi som cykelmotionister bedst er en del af trafikken. se mere her: https://www.dgi.dk/cykling/landevejscykling/om-landevejscykling-i-dgi/go-stil-paa-landevejen

Før sæsonen går i gang, mødes holdkaptajnerne og gennemgår erfaringerne fra sidste år - hvad kan vi gøre bedre og hvad skal vi holde fast i. Vi opfrisker de forskellige opgaver, man som holdkaptajn skal huske og endeligt øver vi i praksis vores procedurer og køreteknikker. Alle holdkaptajner er derfor klædt godt på til at invitere alle medlemmerne ud i vores fantastiske omgivelser.

Sponsorer

brolaeggeren logo

megavin gul 300x100

KvicklyOdder

bruhn grafisk